Пострадали почви

Пострадали почви от горски пожари

През последните години горските пожари се превърнаха в сериозно предизвикателство за Европа и света, с нарастващи щети върху околната среда, икономиката и биоразнообразието. Горските пожари могат да бъдат причинени от природни фактори като рекордните жеги, мълнии или от човешки дейности и небрежност.

Основните видове пожари са повърхностни пожари (които засягат ниската растителност и почвата), коронни пожари (които унищожават горната част на дърветата), и подземни пожари (които обхващат кореновата система и торфените почви). 

Пожарите засягат различни региони на Европа, но особено засегнати са Южна Европа (Испания, Португалия, Италия и Гърция), Балканския полуостров и част от Източна Европа. По данни на Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS), през 2021 и 2022 година са опожарени над 1,5 милиона хектара гори в Европа. Тази тенденция се задълбочи през 2023 г., като огънят обхвана огромни площи в Гърция и Турция, унищожавайки екосистеми и инфраструктура. 

Възстановяването на опожарените гори е дългосрочен процес, който може да отнеме от няколко десетилетия до векове в зависимост от степента на щетите и вида на горската екосистема. Пострадалите почви изискват специално внимание, тъй като огънят унищожава съдържащите се в нея органични вещества и води до ерозия на почвата. Нормализирането на почвеното плодородие може да отнеме от 5 до 20 години, в зависимост от местните условия и мерките за възстановяване. 

Най-наболелите райони, които се нуждаят от спешни мерки за възстановяване и защита, включват Южна и Централна Европа, където климатичните промени и сушата увеличават честотата и интензитета на пожарите. Нуждите на тези региони включват не само материална помощ за възстановяване, но и дългосрочни мерки за адаптация към новите климатични условия, засилване на мониторинга и координация между страните в борбата с горските пожари.

Възстановяването на горите след пожари е сложен и многостранен процес, който изисква прилагането на различни техники, насочени към възстановяване на екосистемата, възстановяване на биоразнообразието и стабилизиране на почвите. Основните възстановителни практики, които се прилагат след горски пожари, могат да бъдат разделени в няколко категории:

Залесяване: Един от основните методи за възстановяване на опожарените гори е залесяването. Изборът на видове е ключов фактор – засаждат се предимно местни и устойчиви на пожар дървесни видове, като борове, дъбове или други дървета, които имат добра адаптация към местните условия. Важно е да се осигурят достатъчно разнообразни видове, за да се насърчи биологичното разнообразие и устойчивостта на бъдещи бедствия.

Противоерозионни мерки: Пожарите често увреждат почвата, като унищожават растителния слой, което води до сериозни ерозионни процеси при валежи. За да се намали загубата на почва, се прилагат противоерозионни мерки като създаване на бариери и засаждане на треви, които да предпазват и задържат почвения слой.

Подобряване на почвата: След пожарите почвата често става по-малко плодородна, поради унищожаването на органичната материя и микроорганизмите съдържащи се в нея. За да се подобри качеството на почвата, се използват органични торове, компост или биоразградими материали, които да възстановят микроорганизмите и да стимулират растежа на нови растения. Важно е също така да се ограничи натрупването на водоразтворими токсични елементи, които могат да възпрепятстват растежа на растенията.

Контрол на водния поток: След пожарите водният цикъл се променя поради загубата на растителност. За да се предотврати свличане на почви и наводнения, се прилагат техники за управление на водните потоци, като създаване на язовири, диги и насипи, които да контролират движението на водата.


Нашето решение:
Притежаваме Лиценз за ползване на патент за метод за възстановяване на пострадали почви по изцяло биологична технология с продукти съдържащи 100  % органични съставки и съединения.
Около 80% от състава на продукта представлява органичен отпадък. Останалите 20% от състава му са подбрани щамове микроорганизми, част от които да подпомагат и друга част да предпазват от вредители на бъдещите растения заселени в почвата.
Технологията се основава на основните възстановителни практики, като фокусът е в почвения подобрител. Тук е ключа към плодородието на почвата и чрез него се решава главната неблагоприятна последица вследствие на пожарите – липсата на растеж при новите растения.

Резултатите от прилагане на технологията са:

1. Възстановяване на почвените показатели в състоянието им преди пожарите за период до 3 години

2. Устойчивост на постигнатите резултати за дълги години (изцяло възстановена почвена екосистема)

Технологията е разработвана от 11 години и има множество референции за нейното прилагане. В разработките са включвани и все още се допълват иновативни решения и продукти, които да помагат за достигане амбициозната цел на компанията – Пълно възстановяване на опожарени почви за срок от 1 година.